سیدمحمدخاتمی

رویدادها

۱۵ مهر ۱۳۸۷
کنفرانس بین المللی دین در دنیای جدید

کنفرانس ”دین در دنیای جدید“ از ۲۲ تا ۲۴ مهر ماه، به میزبانی بنیاد گفت و گوی تمدن ها (ژنو) در تهران برگزار خواهد شد. این کنفرانس که با همکاری مرکز صلح و حقوق بشر اسلو به ریاست کِیِل مگنه بوندویک، نخست وزیر سابق نروژ برگزار خواهد شد، در ادامه کنفرانس تیرماه 1387 اسلو و نیز سه کارگاه تخصصی با موضوعات ”مذهب، دموکراسی و افراط گرایی“ و ”مذهب وسیاست“ برگزار می شود.
نشست تهران با حضور شخصیت های برجسته علمی و رهبران مذهبی و سیاسی از کشورهای فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، ایرلند، ایالات متحده ، مصر، سودان، مراکش، بوسنی و پاکستان تلاش خواهد کرد رابطه دین و سیاست و تأثیرات متقابل دین و سیاست برای کاهش تنش ها و اختلافات بین المللی را مطالعه و بررسی نموده، راهکارهای ایجاد بستر همکاری راهبردی میان اسلام و غرب را ارائه خواهد کرد. رابطه دین، جهانی شدن ، مدرنیته، مردم سالاری و نیز صلح و عدالت از دیگر موضوعات مورد بحث این کنفرانس خواهد بود.
کوفی عنان، دبیر کل سابق سازمان ملل متحد، رؤسای جمهوری سابق سوئیس، سریلانکا، ایرلند، پرتغال و نخست وزیران سابق نروژ، فرانسه، سودان و بوسنی و نیز فدریکو مایور، دبیرکل سابق یونسکو و رومانو پرودی رئیس سابق کمیسیون اروپا، از جمله میهمانان سیّد محمّد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران خواهند بود.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

۱ تير ۱۳۸۷
کارگروه بین المللی «اشتراک تجارب: زنان، مساوات و صلح»

سیّد محمّد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران با ایراد نطق افتتاحیه خود، کارگروه بین المللی سه روزه ای را تحت عنوان اشتراک تجارب: زنان، مساوات و صلح را در اسلو افتتاح خواهد کرد.
این کارگروه که با میزبانی مرکز صلح و حقوق بشر اسلو از 22 تا 24 ژوئن (2 تا 4 تیر) در اسلو برگزار خواهد شد، بخشی از پروژه جامع گفت و گوی جهان اسلام و غرب برای ایجاد احترام و درک متقابل است که با هدف توسعه گفت و گو میان فرهنگ ها برای احترام به تکثر و حقوق بشر برگزار می شود.
این پروژه حاصل تشریک مساعی بنیاد گفت و گوی تمدن ها (ژنو) به ریاست سیّد محمّد خاتمی، مرکز صلح و حقوق بشر اسلو به ریاست بوندویک، نخست وزیر سابق نروژ و انجمن مادرید به ریاست فدریکو مایور است.
کارگروه بر دیدگاههای اسلام و غرب درمورد نقش زنان و حقوق زن در خانواده و تبادل تجربیات در رابطه با حقوق و مسائل قانونی، موضوعات مرتبط با قوانین خانواده، بهره مندی زنان از عدالت، آموزش و شغل درخور، اتحاد عناصر مختلف یک جنس برای بکار بردن نیروی خود در راه صلح و آشتی، نقش دیدگاههای زنان در برقراری صلح بین المللی، ارتباط میان آزادی انتخاب مذهب و حقوق زنان و مشارکت زنان در گفت و گو میان ادیان تمرکز خواهد نمود.
اندیشمندان برجسته ایرانی و نروژی و صاحب نظران، فرهیختگان، شخصیتهای سیاسی و رهبران مذهبی از سراسر دنیا دیدگاههای خود را در این کارگروه به بحث خواهند گذاشت.
سیّد محمّد خاتمی در ادامه این سفر با اساتید و دانشجویان دانشگاه اسلو درباره گفت و گوی تمدن ها به گفت و گو خواهد نشست و به عنوان سخنران افتتاحیه در مجمع اسلو برای میانجیگران بین المللی حضور خواهد یافت.
اخبار مربوط به برگزاری برنامه های سفر نروژ را در بخش خبرها پی جویی نمایید.

----------------------------------------------------------------------------------------------

۱۷ مرداد ۱۳۸۶
نامه به دبیرکل اتحادیه عرب در ارتباط با بحران عراق و هتک حرمت اماکن متبرکه

نامه به دبیرکل سازمان ملل متحد در ارتباط با بحران عراق و هتک حرمت اماکن متبرکه

نامه به دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی در خصوص بحران عراق و هتک حرمت اماکن متبرکه

به نام خدا

جناب آقای بان کی مون
دبیرکل محترم سازمان ملل متحد


جناب آقای عمرو موسی
دبیرکل محترم اتحادیه عرب

جناب آقای اكمل الدين احسان اوغلو
دبیرکل محترم سازمان كنفرانس اسلامي

باسلام و آرزوی موفقیت در انجام مسؤولیت بزرگی که بر عهده دارید.
مایلم بنا به نقشی که اتحادیه عرب می تواند و باید در جهان عرب، جهان اسلام و در جهان کنونی داشته باشد، توجه خاص شما را به چشم انداز و ابعاد عمیق تری از حوادث و فجایعی که امروز سرزمین و مردم شریف عراق در معرض آن قرار گرفته اند، جلب نمایم.
به وضوح روشن است که عراق سرزمین کهن ترین تمدن ها و دربرگیرنده مقدس ترین رویدادها و مکانهای مذهبی در بحرانی سخت به سر می برد و با تهدیدهای فراگیر رو به رو است. پیش و بیش از همه ملت مظلوم و بزرگوار عراق قربانی این بحران اند، اما در همین حال کل منطقه و حتی جهان نیز دست به گریبان مصیبت ها و مخاطره هایی است که سیاستهای غلط خشونت، تنگ نظری و زورگویی موجد آنها بوده و هست.
امروز باید به هر صورت و قیمتی کشتار و تخریب روز افزون در عراق متوقف شود، باید به هر طریق کوشید تا آتشی که در این کشور برافروخته شده است دامنه های بیشتر نگیرد و صحنه های خون و جنایت و ویرانگری و برانگیختن احساسات بیش از این امکانات مادی و معنوی این کشور را از بین نبرد.
آنچه دراین میان در خور توجه ویژه است، جنایات وحشیانه و مکرر و اهانت به مقدسات و آثار و مأثری است که دلهای مشتاق میلیون ها انسان به عشق آنها می تپد. عملیات تخریبی تروریستی که چندین بار در حرم مطهر سامرا و نیز بعضی اماکن مقدس دیگر رخ داده است، از یک سو باعث جریحه دار شدن احساسات پاک مذهبی و تضعیف روحیه مودت و مدارا و برادری و همزیستی میان پیروان مذاهب مختلف می شود و از سوی دیگر زمینه های اعمال خشونت متقابل و افراط علیه سایر مذاهب و آسیب و تخریب اماکن مذهبی آنان را فراهم می کند، روندی که با نگرانی باید در صورت تداوم آن، وقوع جنگ های فرقه ای و داخلی را در عراق و جایگزینی تفرقه را با وحدت در منطقه و جهان محتمل دانست.
علاوه بر آن، همه اینگونه جنایت ها و فاجعه ها مخاطراتی برای میراث های معنوی و فرهنگی است که تعلّق به همه بشریت دارد. این هشدار را نیز نمی توان نادیده گرفت که قرائن حکایت گر توطئه های وحشتناک برای تعرض و اهانت به سایر اماکن مقدس است.
من افتخار این مأموریت را یافته ام که نگرانی شدید و جدّی بسیاری از مراجع عظیم الشأن دینی و پیشوایان معنوی جامعه را در ایران و عراق و نیز مراکز و محافل مسئول دینی و مذهبی در این زمینه را اعلام دارم.
شما به خوبی میدانید که تدبیر و تأثیر مرجعیت دینی به ویژه در نجف اشرف تا چه حد توانست فتنه های گوناگون را در عراق مهار کند و مدارا و معنویت نهفته در دین مبین اسلام را در جهت خیر و صلح به کار گیرد. از این پس نیز باید با این اندیشه و توان و تلاش خیرخواهانه به جدّ توجه داشت.
من اکنون با اعلام نگرانی عمیق و قابل توجه مراجع و علمای برجسته دینی از شما می خواهم که اولاً اتحادیه عرب از تمامی ظرفیت ها و توانایی های خود برای دفاع از کیان دین، مقدسات مردم و اماکن مقدّس استفاده کند تا راه بر تهدید های خشونت بار فرقه ای در عراق و در هر جای دیگر جهان اسلام مسدود شود. ثانیاً مسؤولیت های اشغالگران در باب پیشگیری از وقوع جنایات و حفظ امنیت مورد تأکید قرار گیرد. راه نجات عراق از بحران به رسمیت شناختن حاکمیّت ملّت عراق و تقویت دولت منتخب آنهاست. باید همة امکانات لازم در اختیار دولت قرار گیرد و دست دولت برای ایجاد امنیت و باز سازی عراق باز گذاشته شود؛راه حلی که با کمال تأسف، به جای پیمودن آن، فشار های ناروا بر دولت و تنگ تر کردن عرصه بر مردم عراق به چشم می خورد.
دولت منتخب عراق با همة محدودیت هایی که بر آن تحمیل شده و می شود تلاش در خور تقدیری را در جهت برقراری امنیت مردم و پاسداری از اماکن مقدس انجام داده و می دهد، ولی روشن است که امروز امکانات اصلی در دست کسانی است که به اشغال عراق اقدام کرده اند و اگر در انجام مسئولیت خود جدی باشند، نگاهبانی از این سرمایه ها و جلوگیری از جنایات خرابکاران بی منطق برایشان کار دشواری نیست.
بر این اساس شخصاً از شما می خواهم که بکوشید از هر طریق سیاسی و حقوقی نیروهای مؤثر و مسؤول به خصوص نیروهای اشغالگر در جهت انجام مسئولیت حفظ امنیت افراد و سرمایه های مادی و معنوی مناطق اشغالی، به اهتمام بیشتر برای تضمین امنیت این اماکن و فراهم آوردن زمینة بازسازی و نوسازی آنها ملزم شوند.
علاوه بر آن به عنوان راه حل مؤثر و اصلی تمهیداتی برای تقویت دولت قانونی و مردمی عراق و نهاد هایی که با رأی مردم استقرار یافته است، در پیش گرفته شود. اطمینان دارم اگر دولت عراق مورد حمایت همه جانبة جهانی قرار گیرد و موانع و فشار های موجود برداشته شود قادر به انجام وظایف سنگین کنونی و اعتلای معنوی و مادی این کشور خواهد بود.
امیدوارم با گام برداشتن آن اتحادیه در این مسیر از دغدغه ها و نگرانی های جدی عالمان دین و مردم مسلمان جهان نیز کاسته شود، توفیق شما را در این راه از خداوند بزرگ مسئلت دارم.

سیّد محمّد خاتمی

این نامه برای سه نفرارسال شده