سیدمحمدخاتمی

نفت در برابر بحران ( خبر )
نویسنده : AMN - ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/٧
 

۴ فروردین ۱۳۸۶

نفت در برابر بحران

سید محمّد خاتمی، رئیس مؤسسه بین‌المللی گفت وگوی فرهنگ‌هاو تمدن‌ها، روز شنبه در اجتماع فرهیختگان و صاحبنظران هندی در محل شورای امور جهانی هند در دهلی نو گفت: ما به غرب نفت صادر می‌کنیم، اما غربی‌ها به منطقه بحران صادر می‌کنند.

متن کامل درادامه مطلب


۴ فروردین ۱۳۸۶

نفت در برابر بحران

سید محمّد خاتمی، رئیس مؤسسه بین‌المللی گفت وگوی فرهنگ‌هاو تمدن‌ها، روز شنبه در اجتماع فرهیختگان و صاحبنظران هندی در محل شورای امور جهانی هند در دهلی نو گفت: ما به غرب نفت صادر می‌کنیم، اما غربی‌ها به منطقه بحران صادر می‌کنند.

رئیس جمهوری سابق ایران، با اشاره به بحران فعلی در منطقه خلیج فارس تصریح کرد که این منطقه دارای منابع سرشار نفت و گاز است و دنیای غرب نیازمند این منابع. نقش مردم و به ویژه سیاستمداران و دولتمردان کشورهاى منطقه خلیج فارس در عدم تشکیل نظام دموکراتیک و رشد و توسعه اقتصادی و علمی عامل اصلی بحران منطقه خلیج فارس است که از خارج تحمیل می شود.
سلطه یا حضور بیگانه در هر نقطه از جهان بحران زا است و بدون شک منطقه خاورمیانه نیز باید از حضور نیروهای بیگانگان خالی شود. حضور ناوهای جنگی آمریکا در خلیج فارس و دریای سیاه و ادامه سلطه نیروهای آمریکایی در افغانستان و عراق سبب ساز تنش در منطقه است.
خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود در ارتباط با اسرائیل گفت: رژیم صهیونیستی دو هدف را دنبال می کند: یکی این که کشورهای منطقه به بهانه حضور این رژیم مشغول خرید سلاح شوند و دیگری اینکه آمریکا از طریق اسرائیل سلطه خود را بر منطقه خاورمیانه ایجاد کند.
سیّد محمّد خاتمی در پاسخ به سؤالی در مورد سرکوب دو دشمن اصلی ایران (طالبان در افغانستان و صدام در عراق) به دست آمریکا گفت: این تحولات در نظر اول باعث خرسندی ایران بود، اما روش کار کار به هیچ وجه مورد قبول ایران نبوده و نیست. من در زمان مسؤولیتم به عنوان رئیس جمهوری ایران به آقای کوفی عنان، دبیرکل وقت سازمان ملل متحد پیشنهاد دادم که برای کنترل اوضاع افغانستان و عراق جمعی متشکل از کشورهای منطقه، مصر و پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد تشکیل و با هر گونه اقدام عملی نظامی یا دیپلماتیک با رأی و نظر این جمع انجام پذیرد. این پیشنهاد اگرچه مورد پذیرش آقای عنان و سایر کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفت، اما مخالفت یک جانبه آمریکا را به دنبال داشت.
اتهام دخالت ایران در حوادث عراق یک ادعای بی اساس است و استحکام و ثبات عراق، بیش از هر کشور دیگری به نفع ایران خواهد بود. هیچ عقل سلیمی به آنچه از آن بهره می برد صدمه وارد نمی کند.
بنیان گزار نظریه گفت و گوی بین تمدن‌ها گفت برخورد میان تمدن ها یک نظریه نیست، این طرح سیاسی آمریکا است. در هیچ برحه ای از تاریخ، نمی‌توان نمونه‌ای یافت که دو تمدن یا دو فرهنگ با یکدیگر در تصادم باشند. تاریخ نشان داده که عموماً سیاستمداران قهرمان جنگ های سیاسی و اقتصادی بوده و صاحبان تمدن و فرهنگ قهرمان صلح و آشتی. آنگاه که سیاستمداران در جنگ اند، تمدن‌ها و فرهنگ‌ها با یکدیگر وصل می‌شوند.
رئیس جمهوری سابق کشورمان در ارتباط با برنامه های هسته‌ای ایران گفت: ایران هرگز خواهان دست یابی به فناوری تولید سلاح هسته‌ای نبوده و نیست. اما این بدان معنی نیست که ایران آماده از دست دادن حق مشروع خود در استفاده از فناوری صلح آمیز هسته‌ای است. ایران یکی از اعضای پیمان عدم گسترش سلاح های هسته ای (NPT ) است و برای رفع سوء تفاهمات آماده مذاکره است، اما این مذاکرات باید بدون پیش شرط برگزار شود. ایران نه تنها در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه، بلکه در سراسر جهان خواستار خلع سلاح هسته‌ای است.یگر وصل می‌شوند.
سیّد محمّد خاتمی در سومین سفر خود به کشور هند روابط این دو کشور را دیرینه و تاریخی خواند و یادآور شد در زمان مسؤولیتم به عنوان رئیس جمهوری ایران برای رفع تنش میان هند و پاکستان در حد توانم تلاش کردم. ایران همواره خواهان بهبود، گسترش و تحکیم روابط هند و پاکستان بوده است.
خاتمی در سفر چهار روزه خود به هند علاوه بر مانموهان سینگ، با نخست وزیر سابق هند، وزیر اسبق امور خارجه‌ و نیز مشاور امنیت ملی این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.


 
comment نظرات ()