سیدمحمدخاتمی

بیوگرافی سید محمدخاتمی
نویسنده : AMN - ساعت ٢:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/٧
 

 

سید محمد خاتمی

متولد : 15 مهر 1322 ، اردکان ، یزد

همسر : زهره صادقی

فرزندان : لیلا، نرگس، عمادالدین

وی طی دو دوره بین سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ ریاست جمهوری ایران را بر عهده داشت. روز پیروزی او در انتخابات (۲ خرداد) به عنوان یک اصلاح‌طلب با حمایت جوانان، زنان و روشنفکران در سطح کشور با کسب حدود هفتاد درصد آراء به نامی برای جنبش اصلاح‌طلبی داخلی در ایران بدل شد. سیدمحمد خاتمی همچنین مبدع طرحی به نام «گفتگوی تمدن‌ها» بود که در سراسر جهان شهرت بسیاری یافت و با نام او شناخته می‌شود. سازمان ملل متحد نیز سال ۲۰۰۱ میلادی را بر اساس این طرح، سال گفتگوی تمدن‌ها نامگذاری کرد. خاتمی هم اکنون عضو شورای عالی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌باشد.

پدر او از روحانیون بنام بود و او نیز از نوجوانی به دروس حوزوی روی آورد و طلبه شد. خاتمی تحصیلات خود را در رشته کارشناسی فلسفه غرب در دانشگاه اصفهان ادامه داد و عضو هیأت مدیره انجمن اسلامی این دانشگاه بود.

در سال ۱۳۴۸ (۱۹۶۹میلادی) از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد و تحصیلات خود را تا سطح کارشناسی ارشد در رشته علوم‌تربیتی دانشگاه تهران ادامه داد. در سال ۱۳۵۰ (۱۹۷۱ میلادی)، او به قم بازگشت و دروس عالی حوزوی را ادامه داد. در سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹، با تایید شهید دکتر بهشتی، امامت مرکز اسلامی هامبورگ را بر عهده داشت.

پس از پیروزی انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ و سقوط حکومت شاه، او در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و به عنوان نماینده مردم اردکان و میبد وارد مجلس شد. در سال ۱۳۶۰ به فرمان امام (ره) به سرپرستی مؤسسه مطبوعاتی کیهان منصوب گردید و سال بعد از آن در کابینه مهندس میر حسین موسوی، نخست وزیر وقت، به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب شد و همین سمت را در کابینه آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز به عهده داشت.

او از آغاز دهه ۷۰ مشاور رئیس جمهور و رئیس کتابخانه ملی ایران بود و هم‌زمان در دوره‌های دانشگاهی مختلف، اندیشه سیاسی، فلسفه و اندیشه سیاسی در اسلام تدریس می‌کرد. در سال ۱۳۷۵ به فرمان رهبر معظم انقلاب، به عضویت شورای عالی انقلاب فرهنگی درآمد.

 

کابینه‌ی اول خاتمی - سال ۷۶ تا 80
ردیف وزیر وزارت‌خانه ردیف وزیر وزارت‌خانه
۱ حسین مظفر آموزش‌وپرورش ۱۲ محمود حجتی راه
۲ محمدرضا عارف ارتباطات ۱۳ تشکیل نشده بود رفاه
۳ قربانعلی دری نجف‌آبادی اطلاعات ۱۴ اسحاق جهانگیری‌ صنایع
۴ حسین نمازی دارایی ۱۵ معین علوم
۵ خرازی امورخارجه ۱۶ مهاجرانی ارشاد
۶ شریعتمداری بازرگانی ۱۷ کمالی کار  
۷ محمد فرهادی بهداشت ۱۸ نوری کشور
۸ مرتضی حاجی تعاون ۱۹ عبدالعلی‌زاده‌‏‎ مسکن
۹ سعیدی‌کیا جهادکشاورزی ۲۰ بیژن نامدار زنگنه نفت
۱۰ شوشتری دادگستری ۲۱ بیطرف نیرو
۱۱ شمخانی دفاع      

 

کابینه‌ی دوم خاتمی- سال ۸۰ تا 84
ردیف وزیر وزارت‌خانه ردیف وزیر وزارت‌خانه
۱ مرتضی حاجی آموزش‌وپرورش ۱۲ احمد خرم راه
۲ احمد معتمدی ارتباطات ۱۳ سعید شریف زادگان رفاه
۳ علی یونسی اطلاعات ۱۴ جهانگیری ‌‏‎ صنایع
۴ طهماسب مظاهری دارایی ۱۵ معین علوم
۵ خرازی امورخارجه ۱۶ احمد مسجد جامعی ارشاد
۶ شریعتمداری بازرگانی ۱۷ کمالی کار  
۷ مسعود پزشکیان بهداشت ۱۸ عبدالواحد موسوی لاری کشور
۸ علی صوفی تعاون ۱۹ عبدالعلی‌زاده‌‏‎ مسکن
۹ محمود حجتی جهادکشاورزی ۲۰ بیژن نامدار زنگنه نفت
۱۰ شوشتری دادگستری ۲۱ بیطرف نیرو
۱۱ شمخانی دفاع      

 

در سطح بین المللی، خاتمی با مطرح کردن طرح «گفتگوی تمدن‌ها» در سازمان ملل متحد، مطرح شد و او را به عنوان مبدع این نظریه می‌شناسند. سیاست تنش زدایی و ایده گفتگوی تمدن‌ها از مهمترین اقدامات دولت خاتمی در عرصه روابط خارجی بود. او تنها رییس جمهور ایران تا کنون بوده‌است که با دعوت دولت‌های اروپایی به آلمان، ایتالیا و اتریش سفر رسمی انجام داده‌است.دولت آمریکا در سالهای اول دولت خاتمی در واکنش به تحولات ایران از تصویب تحریم های تازه تر علیه ایران در سنا جلوگیری کرد و شرکت های نفتی توتال ، پتروناس و گازپروم را از شمول قانون تحریم های داماتا معاف ساخت.

او مؤسسه بنیاد باران (بنیاد آزادی رشد و آبادانی ایران) را تأسیس کرده‌است و مسؤولیت موسسه بین‌المللی گفتگوی تمدن‌ها را نیز به عهده دارد.

 


 

 
comment نظرات ()